Akce 13. 6. 2025: Mozek, paměť a technologie: Kde je dnes věda a co nás čeká v oblasti léčby Alzheimerovy nemoci?

Mozek, paměť a technologie: Kde je dnes věda a co nás čeká v oblasti léčby Alzheimerovy nemoci?
Alzheimerova nemoc a další neurodegenerativní onemocnění patří k největším výzvám současnosti. Jaké jsou nejnovější vědecké poznatky, jakou roli hraje umělá inteligence, a jak může pomoci špičková výzkumná infrastruktura CLARA?

Zveme zástupce médií i široké veřejnosti na setkání s představiteli centra CLARA a k debatě o tom, jakou budoucnost v oblasti výzkumu nemocnění, jako je Alzheimerova choroba, nabízejí moderní technologie a postupy včetně umělé inteligence.

Zveme zástupce médií i široké veřejnosti na setkání s představiteli centra CLARA a k debatě o tom, jakou budoucnost v oblasti výzkumu nemocnění, jako je Alzheimerova choroba, nabízejí moderní technologie a postupy včetně umělé inteligence. Centrum CLARA se zaměřuje na propojení umělé inteligence, kvantových výpočtů a neurovědního výzkumu. V uplynulých měsících získalo klíčové financování na modernizaci zapojených pracovišť. Celkový rozpočet je 1,057 miliardy korun, z toho Evropská unie poskytuje 15 milionů eur (357 mil. korun) z programu Horizont Evropa a MŠMT schválilo financování druhé části rozpočtu z Operačního Programu Jan Amos Komenský (OP JAK) ve výši způsobilých výdajů téměř 700 milionů korun. Účelem této části rozpočtu je zejména modernizace laboratoří a vybudování unikátní infrastruktury na výzkumných pracovištích v Praze, Brně a Ostravě.

Kdo by na akci neměl chybět:

  • Zástupci médií – zpravodajských, publicistických, naučných i specializovaných
  • Odborná veřejnost a vědci – především z oborů neurověd, informatiky, umělé inteligence, medicíny a příbuzných technických oborů.
  • Zdravotníci a pracovníci ve zdravotní a sociální péči – kvůli praktickým dopadům výzkumu na diagnostiku a léčbu neurodegenerativních onemocnění.
  • Pacienti a jejich rodiny – především ti, kterých se týkají Alzheimerova choroba a podobné diagnózy.
  • Politici a zástupci státní správy – kvůli významné podpoře z veřejných rozpočtů a dopadům na zdravotní a výzkumnou politiku.
  • Veřejnost se zájmem o vědu a technologie – zvláště lidé zajímající se o AI, kvantové výpočty, moderní medicínu a inovace.

Nenechte si ujít prezentace a diskuze těchto expertů:

  • Prof. RNDr. Václav Snášel, CSc. – ředitel CLARA, rektor VŠB – Technické univerzity Ostrava
  • dr. Vít Dočkal – INDRC (Mezinárodní centrum pro výzkum neurodegenerativních onemocnění)
  • dr. Josef Šivic – CIIRC ČVUT (Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze)
  • dr. Ondřej Uher – ICRC (Mezinárodní centrum klinického výzkumu)
  • Branislav Jansík – IT4Innovations národní superpočítačové centrum při VŠB – Technické univerzitě Ostrava
  • ¨
  • zástupce VŠB-TUO – VŠB – Technická univerzita Ostrava
  • Mgr. Šárka Kovandová – ředitelka Alzheimer nadačního fondu
  • Prof. MUDr. Jakub Hort, Ph.D. – neurolog, vedoucí Kognitivního centra při Neurologické klinice UK, 2. LF a FN Motol, člen vědecké rady INDRC a člen správní rady Alzheimer nadačního fondu
  • MUDr. Iryna Babych – praktický lékař, lékařská praxe MUDr. Martin Borský, Mladá Boleslav

Program akce

9:30 – 10:30 Tisková konference centra CLARA

Přijďte diskutovat o konceptu centra CLARA s jeho zástupci a získejte ucelenou představu, jaký bude další postup budování centra, co jsou jeho priority, k čemu bude sloužit tzv. CLARA Testbed a čím je výzkum v CLARA unikátní.

Na dotazy vám bude odpovídat nový ředitel centra CLARA, prof. RNDr. Václav Snášel, CSc., který v současnosti působí jako rektor VŠB – Technické univerzity Ostrava. Připojí se k němu další zástupci českých partnerů – INDRC, CIIRC ČVUT, ICRC a VŠB-TUO: dr. Vít Dočkal, dr. Josef Šivic, dr. Ondřej Uher a Branislav Jansík


10:30 – 11:30 Mozek, paměť a technologie: Kde je dnes věda a co nás čeká v oblasti léčby Alzheimerovy nemoci?

Veřejná debata s experty z oblasti neurověd, medicíny a technologií. Společně nahlédneme do současného vývoje i budoucích možností v oblasti diagnostiky, léčby a podpory lidí s poruchami kognice. Diskuse se koná ve spolupráci s Alzheimer nadační fondem.
Mgr. Šárka Kovandová, prof. Jakub Hort, MUDr. Iryna Babych


Akce je zdarma po předchozí registraci.